Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuuston jäsenet valitaan seurakuntavaaleilla.

Koska valtuusto on seurakunnan ylin päätöksiä tekevä luottamuselin, se nimittää kirkkoneuvoston ja johtokuntien jäsenet sekä tekee seurakunnan taloutta ja viranhaltijoita koskevat, tärkeimmät päätökset.

Kirkkovaltuuston toimikausi vv. 2021-2022:

Puheenjohtaja/jäsen:

Ilkka Tiitinen 21.6.2022 saakka, Arja Eeva 21.6.2022 alkaen

Varapuheenjohtaja/jäsen:

Leena Husso

Jäsen:

Elsi Airaksinen

Hemmo Ikonen

Jouko Järvi

Antti Kolehmainen

Henna Keränen 22.3.2022 saakka

Tarja Laine

Anja Lehtonen

Tuija Peltoniemi

Minna Rossi

Olavi Ruotsalainen

Timo Sorsa 23.3.2022 alkaen

Katri Tiitinen 21.6.2022 alkaen

Tapani Tähkäpää

Juha Vehviläinen

Pentti Vehviläinen

Vesa Vesterinen

Kari Väisänen

Marja-Leena Väisänen

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

11.6.2020           26.1.2021          22.3.2022

20.10.2020         18.5.2021          24.5.2022

16.12.2020          15.9.2021         21.6.2022