Polku maastossa, ympärillä mäntyjä ja puiden takana laskeva aurinko

MIELENTERVEYS- JA PÄIHDETYÖ

 

Mielenterveys- ja päihdetyöstä vastaa

Diakoni Sirkka Koponen p. 0400 195 317. Ota rohkeasti yhteyttä!

 

Päihdetyö

Päihdekuntoutusleirejä ja vertaisryhmätapaamisia järjestetään sekä miehille että naisille tarpeen mukaan. Päihdekuntoutusleirit  järjestetään Saunaniemen leirikeskuksessa. Leirejä järjestetään yhteistyössä Rautalammin seurakunnan kanssa. 

Kysy Lisää  Sirkalta puh. 0400 195317 tai Mirkalta puh. 0400 195324.

Ongelmien kanssa ei tarvitse jäädä yksin. 

 

Suonenjoen kaupunki: Niina Jääskeläinen

ehkäisevän mielenterveys- ja päihdetyön palveluohjaaja

041 732 2197

niina.jaaskelainen@suonenjoki.fi

Mielenterveystyö

Mielenterveyskuntoutujille järjestämme keskustelupiirin kolmen viikon välein. Kevätkauden ensimmäinen kerta on ke 15.1 klo 10 kerhotalolla. Ryhmässä keskustellaan ja tehdään jotakin kivaa yhdessä. Mielenterveyskuntoutujien piiri on tarkoitettu niille ihmisille, jotka kokevat, että jaksamisen ja mielenterveyden asioissa kaipaa ryhmän tukea.  Piirissä ei ole terveydenhuollon ammattilaisia, vaan diakoniatyöntekijä ja ihmisiä, jotka ovat tai ovat olleet samankaltaisissa tilanteissa. 

Huolten ja murheiden kanssa ei tarvitse jäädä yksin. 


 


 

Omaisten tuki

 

Lisätietoa ja tukea mielenterveysongelmista kärsivien potilaiden läheisille seuraavasta linkistä 

https://finfami.fi/

 

Apua ja tukea

Kenenkään ei tarvitse jaksaa yksin. Apua voi ja kannattaa hakea mielenterveyden ongelmiin. Seuraavassa linkki mielenterveyden keskusliiton sivuille

https://www.mtkl.fi/

Kuvassa laituri, mikä johta rantaan.Lisäksi kaunista koivikkoa.

 

Miesten leiripäivä saunaniemessä 25.6.2024

Miesten leiripäivää vietimme kauniissa säässä saunaniemessä saunoen ja hyvästä ruoasta nauttien. Ohjelmassa oli yhteisiä keskusteluja kuntoutumisen näkökulmasta. Leiripäivässä oli osallistujia rautalammilta ja Suonenjoelta yhteensä 7 leiriläistä.  Seuraava leiripäivä on 15.8.


 

 

Naisten vertaistuellinen leiripäivä Saunaniemessä 27.6.2024.  

Olipas mukava leiripäivä saunaniemessä. Järjestimme sen yhteistyössä Rautalammin seurakunnan diakoniatyön kanssa. Leiripäivään osallistui yhteensä 6 leiriläistä. Ohjelmassa oli hartaus, yhteisiä keskusteluja mm. itsetunnosta ja sen merkityksestä, tietenkin hyvää ruokaa ja saunomista. Lisäksi pelailimme musavisaa ja Annukka Korhonen piti meille taidetuokion. Seuraavan kerran kokoonnumme syksyllä tämän ryhmän kanssa.